Historia Eucharystycznego Ruchu Młodych ma swoje korzenie w Apostolstwie Modlitwy, powstało 3 grudnia 1844 roku we Francji. Pierwsze dzieci przystąpiły do tego ruchu w 1865 roku, wśród nich była św. Teresa z Lisieux.
W 1910 roku papież Piusa X podkreślił Komunię Świętą dla dzieci oraz poprosił dzieci o modlitwę w intencji pokoju na świecie.
Podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Lourdes (Francja) w 1914 roku zauważono potrzebę powołania organizacji o profilu eucharystycznym, która będzie skupiała dzieci i młodzież. Tak zaczęły powstawać pierwsze grupy pod nazwą „Liga Eucharystyczna” oraz „Dziecięca Krucjata Modlitwy”
W tym duchu powstała pierwsza Krucjata Eucharystyczna w Bordeaux (Francja), założona 13 listopada 1915 roku przez o. Alberta Bessièresa SJ i Geneviève Boselli, zakonnicę z Sainte Clotilde.
W 1920 roku, podczas swojego pobytu w Rzymie, s. Urszula Ledóchowska zapoznała się z dziełem Krucjaty Eucharystycznej i otrzymała pozwolenie i uprawnienia potrzebne do założenia Krucjaty Eucharystycznej w Polsce.
Pierwsze koło Krucjaty Eucharystycznej powstało w Pniewach k/Poznania w 1925 roku wśród chłopców z Kolegium Piusa X, szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki. Uroczyste przyjęcie do pierwszej Krucjaty nastąpiło w pniewskiej kaplicy 17 maja 1925 roku.
W tym samym roku rozpoczęto wydawanie kwartalnika „Hostia” i publikowanie czasopisma dla dzieci pt. „Orędowniczek Euchrystyczny”.
W 1927 roku kierownictwo nad Krucjatą zostało przekazane jezuitom, a stanowisko kierownika krajowego sekretariatu z siedzibą w Krakowie otrzymał o. Józef Bok SJ, który pełnił tę funkcję do 1938 roku.
8 lipca 1937 roku ogłoszono Okólnik nr 67 w sprawie Kół Szkolnych Krucjaty Eucharystycznej w szkołach powszechnych, w którym wskazano Krucjatę jako jedyną organizację religijną mogącą istnieć na terenie szkół.
Wybuch II wojny światowej przerwał ogromne możliwości Krucjaty. Po wojnie, w 1945 roku, wznowiono na krótki czas działalność Krucjaty, gdyż w 1949 roku władze zawiesiły jej działalność na terenie Polski.
W 1960 roku, w 50-tą rocznicę podpisania dekretu Piusa X o wczesnej komunii świętej dzieci, papież Jan XXIII jako pierwszy w odniesieniu do Krucjaty użył nazwy Eucharystyczny Ruch Młodych.
11 sierpnia 1985 roku bp Zdzisław Fortuniak skierował prośbę do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK o odnowienie działalności Ruchu na terenie Archidiecezji Poznańskiej. W tym samym roku s. Jadwiga Batogowska została wyznaczona przez Matkę Generalną do dzieła reaktywacji ERM. Przez następne lata Ruch był wznawiany w kolejnych diecezjach i parafiach w których pracowały siostry urszulanki. Od 2001 roku funkcję tę objęła s. Bożena Kolczyńska, od 2008 roku s. Danuta Pusty, a od 2019 roku s. Mariola Ziółkowska.
14 czerwca 2019 roku Dyrektorem Krajowym Eucharystycznego Ruchu Młodych został ks. Grzegorz Wiśniewski. Od 21 lipca 2023 roku funkcję tę pełni ks. Marcin Nowak.
Obecnie Eucharystyczny Ruch Młodych działa w 59 krajach na całym świecie i skupia ok. 1.6 mln dzieci i młodzieży.